Blog

Ege Bölgesi'nin En Büyük Gölü: Bafa

Ege Bölgesi'nin En Büyük Gölü: Bafa

Bafa gölü Ege bölgesinde iki tatil bölgesi arasında kalan, büyüklüğü ile görenleri şaşkına çeviren son derece güzel bir göldür. Bölgede birçok kişi göl sayesinde geçimini sağlamaktadır. Bu kişiler göl çevresindeki restoran ya da dükkanları ile hizmet vermenin dışında gölde küçük tekneler ile insanları gezdirmektedirler. Ege bölgesinin en büyük gölü olan Bafa Gölü’nün ölçülerine yakın başka bir göl bölgede bulunmamaktadır.

Bafa Gölü Tarihçesi

Bölge önceden bir körfeze dahildi. Nehir tarafından taşınan alüvyonların etkisi ile bu körfez önce tuzlu bir göl halini sonra da zamanla tatlı su gölüne dönüştü. Göl ile ilgili en ilginç bilgi ise bir zamanlar bu gölün bir aileye ait olmasıdır. 1978 yılına kadar göle sahiplik yapan aile bu yılda bölgeyi hazineye devretmiştir ve devlet malı haline gelmiştir.

Bafa Gölü Özellikleri

Bafa gölü Ege bölgesinin en büyük gölü unvanını son derece hak etmektedir. Gölün en derin bölgesi 21 metre derinliğe sahipken uzun eksine 16km kısa ekseni ise 6 km uzunluğundadır. Bafa gölü Aydın ile Muğla illeri arasında bulunmaktadır. Aydın’dan Muğla’ya giderken gölün hemen kıyısından uzun bir yolculuk yapılmaktadır. Bu yolculuk sırasında gölün manzarası ile yolculuk daha da güzelleşmektedir. Bafa gölünün bulunduğu yerde antik çağlarda Herakleia antik kenti bulunmaktaydı. Bugün de gölün ortalarında 4 adet ada bulunmaktadır ve bu adalar Herakleia Antik Kenti’nin su yüzünde kalabilmiş kalıntılarını içermektedir. Kent dönemin en önemli liman şehirlerinden birisi konumundaydı ve bu nedenle gölün için bir adet Antik dönemlerden kalma liman bulunduğunu söyleyebiliriz.

Bafa Gölü Gezilecek Yerler

Bafa gölü ve civarında her yıl pek çok ziyaretçi alan bölgeler bulunmaktadır. Bu bölgeler başlıca:

1.Bafa Gölü Tabiat Parkı
Tabiat parkının en büyük özelliği önemli bir kuş cenneti olmasıdır. Bölgede yaşayan 200’den fazla kuş çeşidi bulunmaktadır ve her yıl yüzlerce kuş çeşidi üremek ve göç etmek amacıyla Bafa Gölü’ne uğramaktadır. Bu kuşlar en çok ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde bölgede görülmektedir. Kuşlar dışında da farklı hayvanlar bölgede yaşamaktadır ve bölgenin yaban hayatına büyük katkıda bulunmaktadır. Tabiat parkı özellikle Bafa gölünü gezmeye gelenlerin uğraması gereken, içinde sakin ve doğa ile iç içe yürüyüşler yapabileceğiniz bir bölge niteliğindedir.

2.Bafa Gölü Adaları
Herakleia Antik Kentinin kalıntılarını içeren bu adalar Bafa gölü için son derece önemlidir. Antik kentin devamında bölgede yaşayan Bizanslılara ait savunma kalesi ve manastırlar da bulunmaktadır. Bölgede Antik kent döneminde kalma eserlerin bir kısmı Romalı ve Bizanslı toplulukların yaşadığı dönemlerde de aktif olarak kullanılmıştır ve bu süre içinde özellikle Bizans kültürüne uygun bir hal almıştır. Adalar zamanla suyun altında kalan ana topraklardan suyun üstünde kalmayı başaran bölümlerin oluşturduğu bir bölge olarak karşımıza çıkmaktadır.

3.Kapıkırı Köyü
Bafa gölü ile ilgili yakın bölgedeki birçok sakinin bile çok bilmediği şey ise Kapıkırı köyüdür. Köy son derece küçük ve sakin bir köydür. Yaklaşık 100 haneden oluşan köye ulaşım ise kişisel araba ile sağlanabilmektedir ve Bafa gölünden itibaren yaklaşık 10 km içerdedir. Bölgenin en güzel yanı Herakleia Antik Kentinin eski dönemlerde kullanılan bir kısmına kurulmuş olması, bu nedenle köyün içinde bulunan Athena tapınağı gibi o dönemden kalan eserleri gezmek mümkündür. Adalara doğru yol alan ve bu sırada göl içinde küçük bir tur gerçekleştiren tekneler de bu köyden kalkmaktadır.

Didim’e Nasıl Gidilir?

Ege’nin en sevilen turizm destinasyonlarından biri olan Didim’e özel araçla, otobüsle ya da uçakla ulaşmak mümkün.

Otobüs: Ulaşım için otobüsü tercih edenler, yaz aylarında İzmir, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden doğrudan Didim’e hareket eden seferler bulabilir. Didim’e otobüsle gelmenin diğer bir yolu ise, Türkiye’nin her yerinden İzmir’e ve Aydın’a hareket eden otobüs seferlerinden birini tercih etmek ve otogardan tekrar Didim yönüne giden bir otobüse binmek. İzmir ve Aydın otogarlarından her saat başı Didim otobüsü kalkıyor.

Havayolu: Havayolunu tercih edecek olanlar için 150 km uzaklıktaki İzmir Adnan Menderes Havalimanı en ideal seçenek. Sefer sıklıkları daha az olsa da 120 kilometre uzaklıktaki Dalaman Havalimanı ve 90 kilometre uzaklıktaki Bodrum Milas Havalimanı da tercih edilebilir. Havaalanından tatil noktanıza ulaşım için en uygun fiyatlarla sitemiz üzerinden havalimanı transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Özel araç: Didim’e özel araçla gidebilmek için İzmir yönünden hareket edildiğinde Söke yolunu takip etmek gerekiyor. İzmir-Didim arası 160 kilometre yani yolculuk yaklaşık olarak 2 saatinizi alabilir. Didim’e İstanbul’dan ulaşmak yaklaşık 8 saat; Ankara’dan ulaşmak ise 9 saat sürüyor.
CTS TUR
CTS TUR

Her zaman yeniliklere imza atan CTS Tur Didim'e gelmek isteyen yerli ve yabancı müşterilerini sıkıntı yaratan ulaşımı konusunda çözüm odaklı davranışlar ile çevrede bulunan tüm havalimanlarından 2008 yılında başlattığı Paylaşımlı Transfer Hizmeti ile ortadan kaldırmış ve bir ilke daha imza atmıştır.